High school table, results from February 15th

SCHEDULE OF THE ENVIRONMENT

(CAN BE CHANGED)

BOYS BASKETBALL

4Two play in the game: Kamas in Kentwood, 18:00

3Double Lost Game: Mountain View by Todd Beamer, 7pm

3The two district games that lost: Evergreen at Capital, 19:00

1District District Game: Montezano at King’s Way Christian, 6pm at Fort Vancouver HS

1A District Game Loser: Tenin at Seton Catholic, 7:30 p.m. at Fort Vancouver HS

District 2B Semifinals: Calama v Napovin, 7.30pm at Kelso HS

GIRLS BASKETBALL

Semifinals of the two districts 4A: Kamas vs. Sumner, 19:00 in Curtis HS

Semifinals of two 3A districts: Kelso vs. Gig Harbor, 6pm at Auburn HS

Winner of District 2A: Hawkinson vs. Washaugall, 6pm at Hudson Bay HS

District 2A winner: RA Long vs. WF West, 6pm at Black Hills

BASKETBALL FOR BOYS

4A TOURNAMENT TWO DISTRICTS

On Wednesday, the game that lost

Kamas in Kentwood, 6 p.m.

Semifinals on Thursday

Union at Curtis, 19:00 at Curtis HS

3A TOURNAMENT TWO AREAS

On Wednesday, the losing game

Evergreen in the capital, 19.00

Mountain View at Todd Beamer, 7 p.m.

Semifinals on Thursday

Kelso v. Timberline, 6pm at Auburn HS

2A DISTRICT TOURNAMENT

Games on Tuesday

Semifinals

RA Long 79, Mark Morris 51

Tamwater 51, Ridgefield 46

Games for losers

WF West 45, Shelton 42

Black Hills 58, Woodland 47

Games on Thursday

Winner from the regionals

Ridgefield (17-5) vs. WF West (13-8), 19:45 at Tumwater HS

Black Hills (12-10) vs. Mark Morris (14-8), 6pm at Tumwater HS

Game on Friday

Championship

Tumwater (18-3) vs. RA Long (18-2), 8pm at Battle Ground HS

TUMWATER 51, HRIDFIELD 46

Ridgefield – Kalapana Estrella 0, Siddhartha Bryant 9, Zachary Warren 5, Ty Snyder 12, Nathan Samlick 8, Henry Hughes 12, Joseph Borgmeier 0, Simon Rommel 0. Total 13 (4) 13-18 46.

TUMWATER – Luke Reed 2, Luke Brewer 9, Andrew Collins 12, Ryan Othan 15, Seth Weller 0, Adam Overbay 3, Connor Hopkins 10, Tanner Brewer 0. Total 22 (3) 4-9 51.

Ridgefield 13 7 7 19—46

Tumwater 9 14 11 17—51

1A DISTRICT TOURNAMENT

On Wednesday, the losing game

Montesana vs. Kings Way Christians, 6pm at Fort Vancouver HS

Elma v. Catholic Seton, 7:30 p.m. at Fort Vancouver HS

Friday’s Championship

Castle Rock vs. Ethanville, 7pm at Montesana HS

2B DISTRICT TOURNAMENT

Semifinals on Wednesday

Morton-White Pass vs. Alone, 6pm at Kelso HS

Napavin vs. Kalama, 7.30pm at Kelso HS

1B DISTRICT TOURNAMENT

On Tuesday, the game that lost

Naselle 87, Firm Foundation 39

GIRLS BASKETBALL

4A TOURNAMENT TWO DISTRICTS

On Tuesday, the game that lost

Skyview 58, Kentridge 45

Semifinals on Wednesday

Emerald Ridge vs. Bellarmine, 5 p.m. at Curtis HS

Kamas vs. Sumner, 7pm at Curtis HS

Thursday’s game with a loss

Skyview in Rogers-Puyallup, TBA

SKYVIEW 58, KENTRIDGE 45

SKYVIEW – Brooke Riley 3, Laney Phillips 2, Samantha Grossbeck 2, Charlotte Baker 1, Rovin Riley 11, Taylor Crowley 1, Enelis Carroll 3, Skylar Grosbeck 12, Kiki Parks 7, Alyssa Perez 0, Rial Hernbrat 16. Ural Hernbrat 9) 11-23 58.

KENTRIDGE – Taya Dasona 5, Ali Fulingim 0, Sydney Esperanza 6, Trinity Shenbeck 7, Naomi Hall-Schifner 7, Riley Clayton 0, Jaila Keowla 14, Tia Shanbeck 0, Phoenix Red Gomez 0, Sophie Thomas (3) 12-16 45.

Skyview 12 12 16 18—58

Kentridge 7 10 15 13—45

3A TOURNAMENT TWO AREAS

On Tuesday, the game that lost

Auburn Mountainview 51, Prairie 30

Semifinals on Wednesday

Kelso vs. Gig Harbor, 6pm at Auburn HS

2A District Tournament

Games on Wednesday

The winner to the state, the loser will come out

WF West vs. RA Long, 6pm at Black Hills HS

Washaugol vs. Hawkinson, 6pm at Hudson Bay HS

Game on Friday

Championship

Hudson Bay vs. Tamwater, 6pm at Battle Ground HS

Late game on Tuesday

Hawkinson 56, MARK MORRIS 52

Hawkinson – Ellie Sickins 0, Eddie Chapel 11, Gracie Bremer 15, Delaney Chapel 2, Sienna Brown 0, Kylie Ritter 14, Cody Ritter 14, Cody Plimale 0, Ellie Ritter 11, Lauren Shadt 3, Audrey To Inger 10 (18) 56.

MARK MORRIS – Madison Noel 5, Brooklyn Shlect 9, Emma Fisher 12, Halle Watson 6, Ali Milspo 0, Isabella Merzoin 15, Charlie Blaine 5. Total 21 (8) 2-2 52.

Hackinson 15 20 12 9—56

M. Morris 12 10 18 12—52

1A DISTRICT TOURNAMENT

Games on Tuesday

Semifinals

Tenina 27, La Center 21

Montesana 53, King’s Way Christian 39

Games for losers

Seton is a Catholic 57, Elma 52, OT

Eatonville 41, Columbia-White Salmon 33

Thursday’s game with the losers

in Fort Vancouver HS

Seton-Catholic (10-11) vs. Christian Royal Way (13-5), clarifies

Ethanville (6-11) vs. La Center (13-7), clarified

Saturday games

Championship: Tenina (17-5) vs. Monteson (18-1), 19:30

TENINO 27, LA CENTER 21

TENINO – Grace Vestal 2, Megan Lets 3, Abby Severs 5, Riley Jones 0, Kayla Feltus 0, Ashley Shaw 8, Olivia Hunter 9. Total 11 (1) 4-11 27.

LA CENTER – Jesse Tomberlin 3, Gianna D’Emilia 8, Anabel Atwood 5, Talia Wise 0, Alice Weberley 0, Kylie Stevens 5, Malia Cooley 0. Total 7 (2) 5-15 21.

Tenina 10 8 6 3—27

La Center 1 7 8 5-21

MONTEZANA 53,
THE CHRISTIAN WAY OF THE KING 39

KING’S WAY CHRISTIAN – Hannah Erwin 9, Bridget Quinn 2, Riley Philbrook 3, Ella Zimmerman 0, Laurel Quinn 23, Easy Hill 2. Total 12 (6) 9-10 39.

MONTEZANA – Olivia Young 4, Jaden King 11, Michael Stanfield 3, Eddie Winter 0, Maya Young 11, Jordan Carr 0, Bath Prom 0, Paige Lisherness 24, Hannah Bruland 0. Total 24 (2) 4-7 53.

The Royal Way 10 5 7 17—39

Montesana 14 13 15 11—53

SETON CATHOLIC 57, ELMA 52, OT

ELMA – Jackie DeMos 7, Malia Sibet 3, Jones Sample 10, Amy Spencer 13, Brooklyn Swarts, Aubrey Moore, Aleig Weld 8, Hannah McCloy, Eliza Sibet 6, Nicole Johansson, Hannah Warren 26-10 24-10. 52.

SETON CATHOLIC – Lorin Boyer 7, Abigail Wall 3, Maddie Willis 16, Hannah Joe Hammerstrom 15, Alyssa Mancuso 2, Cami Price 8, Casey Clifton 6, Hailey Hammerstrom. Total 18 (6) 15-28 57.

Elma 15 16 6 12 3—52

Seton 15 15 3 16 8—57

Source link