High school table, results from March 5th

BOYS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday trophy games

4th place: Kamyakin 84, Tahoma 62

3rd place: Olympia 57, Union 48

Championship: Curtis 52, Mount Si 49, OT

OLYMPIA 57, UNION 48

OLYMPICS (26-6) – Caden Roth 12, Andreas Engholm 15, Shea Byrnes 0, Mason Jurgens 5, Drew Carlson 6, Conor Johnson 0, Parker Fouts 0, Matt Lindblam 0, Parker Gerrits 9, Wesley Brewer 0, Cameron Cree Barna 10. Total 23-39 (5-12) 6-12 57.

UNION (20-7) – Kindrick Aragon 0, Jamison Limbrick 0, Bryson Metz 18, Evan Eschels 6, Samar Thompson 6, Porter Hill 12, Ethan Carter 0, Tucker Dunsett 0, Evan Manville 0, Yani Fossilis 12, Josie 0 Total 17-45 (4-16) 10-15 48.

Olympia 20 11 12 14—57

Union 13 8 7 20—48

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday trophy games

4th place: Garfield 80, Mountlake Terrace 56

3rd place: Seattle Prep 76, Mt. Spokane 69

Championship: Auburn 58, Rainier Beach 48

2 STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday trophy games

4th place: Tumwater 50, Port Angeles 45

3rd place: North Kitsap 72, RA Long 46

Championship: Linden 51, Pullman 34

NORTHERN KITSAP 72, RA LOG 46

RA LONG (21-4) – Aaron Ofstun 16, Kevin Holden 6, Stephen Rockley 4, Jamand Harris 11, Jackson Cook 0, Lonnie Brown Jr. 6, Jake Gabbard 0, Sean Meese 0, Abel Milian 0, Devan Harris 0, Peyton Trill 3, TreMain Jenkins 0. Overall Results 19-63 (8-36) 0-5 46.

MIDNIGHT KITZEP (24-4) – Johnny Olmsted 14, Aiden Olmsted 16, Jonas La Tour 22, Cade Ornes 7, Harry Davis 8, Jay Ashford Downing 0, Gray Hager 0, Colton Brewer 5, Noah Sorensen 0, Mason Khmilev , Tanner Perkins 0, Ethan Gillespie 0. Total 28-51 (7-15) 9-15 72

RA Long 9 10 18 9—46

Northern Kitsap 15 21 20 16—72

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday trophy games

4th place: Freeman 83, Zila 77

3rd place: Life Christian 78, Toppenish 68

Championship: Linden Christian 61, King 58

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday trophy games

4th place: Colfax 80, Columbia-Burbank 45

3rd place: Calama 63, Morton-White Pass 48

Championship: Liberty-Spangle 64, Brewster 55

KALAMA 63, MORTAN-WHITE POSADE 48

KALAMA – Jack Durty 9, Max Cox 9, Nate Meyer 8, Preston Armstrong 2, Jackson Essari 29, Brady O’Neill 0, Caden the Elder 0, Jackson Truesdell 0, Javan Lucente 0, Gavin McBride 2, Dylan Mills 4, Keaton Mills 4, 0. Total 22-47 (3-11) 16-26 63.

MORTON-WHITE PASS – Leighton Colette 5, Kissen Colette 0, Gary Dotson 10, Jace Peters 18, Carter Dantin 5, Luke Cooper 0, Jude Kelly 3, David Martinez 0, Matt Cooper 1, Hunter Hazen 6, Blue Aaron 0. Total 20-57 (4-18) 4-10 48.

Kalama 20 16 8 19—63

Pass Mortan-White 6 17 16 9—48

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday trophy games

4th place: Lummi 53, Moses Lake Christian 45

3rd place: Sunnyside Christian 44, Northwest Yeshiva 38

Championship: Cusick 61, Almira-Cooley Hartline 48

GIRLS BASKETBALL

4A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday trophy games

4th place: Kamas 49, Richland 45

3rd place: Easter 56, Eastlake 52

Championship: Woodenville 65, Sumner 63

KAMAS 49, RICHLAND 45

RICHLAND – Sarah Atley 0, Paige Moore 0, Macy Milum 18, Lexi Hay 0, Kylie Fox 15, Danica Lerch 5, Maya Rove 4, Mackenzie Schultz 3. Total 15 (4) 11-12 45.

CAMAS – Reagan Jamison 16, Kendall Myers 9, Parkers Myers 5, Anna Mooney 0, Sophie Bazard 2, Riley Suns 2, Ava Smith 12, Kira Thompson 0. Total 17 (6) 9-14 49.

Richland 11 6 13 15—45

Kamas 18 7 17 7—49

3A STATE TOURNAMENT

At Tacoma Dome

Saturday trophy games

4th place: Snahomish 51, Stanwood 43

3rd place: Arlington 61, Mead 44

Championship: Garfield 39, Lake Washington 38

2 STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday trophy games

4th place: Archbishop Murphy 66, Hudson Bay 59

3rd place: Prosser 54, WF West 42

Championship: Elensburg 52, Burlington-Edison 32

ARCHBISHOP OF MURPHY 66, GAZANNE BAY 59

ARCHBISHOP MURPHY (16-7) – Taylor Campbell 15, Sydney Kunle 0, Jojo Chiangprodit 12, Caroline Burns 4, Hannah Humphrey 10, Kennedy Reed 0, Taylor Reed 0, Taylor Reed 3, Claire Esprin 0, Ava March 22, Tat (7-21) 15-21 66.

HUDSON’S BAY (19-5) – May Kars 0, Promis Bond 0, Miranda Gonzalez 5, Alana Stevens 0, Devan Johnson-Brown 2, Patin Ballard 10, Michael Harrison 26, Anya Hampton 12, Star Jones 42-53. (3-14) 12-18 59.

Arch. Murphy 15 9 22 20—66

Hudson’s Bay 20 8 15 16-59

1A STATE TOURNAMENT

At Yakima SunDome

Saturday trophy games

4th place: Vapata 64, Freeman 60

3rd place: Kashmir 41, Montesana 33

Championship: Linden Christian 57, Nooksack Valley 56, OT

2B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday trophy games

4th place: La Conner 67, Raymond 52

3rd place: Okanogan 56, Liberty-Spangle, 52

Championship: Warden 70, Colfax 55

1B STATE TOURNAMENT

At Spokane Arena

Saturday trophy games

4th place: Size 57, Mosyrok 48, OT

3rd place: Garfield Palace 28, Coltan 22

Championship: Mount Vernon Christian 37, Neo Bay 33

Source link