Men’s Division NCAA III Basketball Look

All EST hours

The first round

Friday, March 4th

Wis.-Oshkosh (22-3) vs. Blackburn (11-17), 20:15

CWRU (18-6) vs. Dubuque (21-6), 5:45 p.m.

Mary Hardin-Baylar (25-2) vs. Chapman (22-4), 6:30 p.m.

Whitworth (22-4) vs. Trinity (Texas) (22-5), 4 p.m.

Vis.-Plateville (21-5) vs. Marianne (Wisconsin) (19-8), 20:00

St. John’s (Min.) (23-4) vs. Calvin (20-8), 5:30 p.m.

Elmhurst (22-6) v. Wash and Jeff. (24-4), 18.40

Pomona Pitzer (21-4) vs. Northwest St. Paul (22-6), 16.10

Emory (19-5) vs. Averetto (17-11), 19:10

Wabash (24-3) – Berry (23-2), 16:40

Mount Union (23-4) vs. Stevens (16-8), 5:50 p.m.

Williams 95, Neumann 57

Wesleyan (21-5) vs. Franklin (0-0), 7:45 p.m.

Vis.-La Crosse (20-6) vs. Heidelberg (18-7), 19:45

WashU (18-7) v. Cornell College (19-8), 18:50

Wheaton (Illinois) (20-6) vs. Hope (22-6), 16:20

Marietta (25-2) – Medal (15-12), 19:15

Rochester (New York) (17-8) vs. Eastern (21-5), 16:15

Swartmore (22-5) vs. Keane St. (20-6), 17:35

Asveyskaya 82, Hood 73

Chris. Newport (24-2) – Baruch (20-7), 19:30

Rowan (23-5) – Susquehanna (23-4), 17:00

Stockton (24-4) vs. Wilson (18-7), 4:30 p.m.

Jones Hopkins 63, Yeshiva 59

Randolph-Macon (27-1) vs. Mitchell (17-10), 7 p.m.

DeSales (22-5) vs. Babson (18-7), 4:30 p.m.

Nazareth (23-4) v. Westfield St. (22-4), 18:05

UMass Dartmouth (24-4) vs. Emerson (18-7), 15:35

Wesleyan (Coordination) (24-3) vs. Hassan (15-9), 19:40

Nichols (25-3) – Ranceler (21-5), 17:10

WPI (24-2) vs. Vassar (18-8), 18:20

St. Joseph (Cannes) (26-1) vs. Penn St. Harrisburg (23-3), 15:50

Second round

Saturday, March 5th

Wis.-Oshkosh-Blackburn-winner against CWRU-Dubuque-winner, 20:15

Mary Hardin-Baylar-Chapman-winner against Whitworth-Trinity (Texas) -winner, 6:30 p.m.

Wis.-Platteville-Marian (Wisconsin) -Winner vs. St. John’s (Min.) – Calvin-Winner, 8 p.m.

Elmhurst Wash. & Jeff.-winner against Pomona-Pitzer-Northwestern-St. Paul the Victorious, 18.40

Emory-Averett winner against Wabash-Berry victory, 19:10

Mount Union-Stevens-winner against Williams, 5:50 p.m.

Wesleyan-Franklin-winner against Wisla La Crosse-Heidelberg-winner, 19:45

WashU-Cornell College Winner vs. Wheaton (Illinois) – Hope Winner, 6:50 p.m.

Marietta-Medal-winner against Rochester (New York) -Eastern winner, 19:15

Swartmore Keane – Winner vs. Oswego St. , 17:35

Chris. Newport-Baruch-winner against Rowan-Susquehan-winner, 19:30

Winner Stockton-Wilson vs. Jones Hopkins, 4:30 p.m.

Randolph-Macon-Mitchell-winner against DeSales-Babson-winner, 19:00

Nazareth-Westfield St.-winner against UMass Dartmouth-Emerson-winner, 18:05

Wesleyan (Coordination) – Hassan – winner against Nichols – Ranceler – winner, 19:40

WPI-Vasar-winner vs. St. Joseph (Cannonia) -Pen Saint-Harrisburg-winner, 18:20

Source

Source link