Views on NCAA Conference Tournaments WTOP News

All Times EST America East Conference at the High School Championships Sunday, March 6, New Hampshire vs. Binghamton, 1 p.m. UMBC…

All EST hours

Eastern Conference of America

In higher education

Championship

Sunday, March 6th

New Hampshire v Binghamton, 1 p.m.

UMBC v. Mass.-Lowell, 1 p.m.

Hartford v. Albany (New York), 2 p.m.

Vermont v. NJIT, 2 p.m.

Atlantic Solar Conference

In higher education

The first round

Tuesday, March 1st

Kennesaw St. 82, E. Kentucky 73

cent. Arkansas 74, Stetson 73

Gulf Coast Florida 81, North Alabama 72

Lipscomb 74, North Florida 65

Quarterfinals

Thursday, March 3rd

Jacksonville, 78, Kennesaw, 67

Jacksonville 79, Cent. Arkansas 69

Freedom 52, Lipscomb 47

Bellarmine Knights 81, Florida Bay 68

Semifinals

Saturday, March 5th

Freedom vs. Bellarmine Knights, 6 p.m.

Jacksonville vs. Jacksonville, 7 p.m.

Championship

Tuesday, March 8th

Jacksonville St. Jacksonville-winner against Liberty-Bellarmine-Knights-winner, 17:00

Great Southern Conference

In the Colosseum of Bojangles

Charlotte, NC

The first round

Wednesday, March 2nd

NC A&T 78, Radford 71

Charleston South 79, UNC-Asheville 78

High Point 84, Hampton 77

Campbell 75, Presbyterian 72

Quarterfinals

Friday, March 4th

Longwood 79, NC A&T 65

SC-Upstate 72, Charleston Southern 62

Winthrop 68, High Point 51

Gardner Web 54, Campbell 53

Semifinals

Saturday, March 5th

Longwood 79, SC-Upstate 70

Winthrop v. Gardner-Webb, 2:30 p.m.

Championship

Sunday, March 6th

Longwood vs. Winthrop-Gardner-Webb-winner, South

Colonial Sports Conference

In the entertainment and sports arena of St. Elizabeth East

Washington, DC

The first round

Saturday, March 5th

William and Mary vs. Northeast, 5 p.m.

Quarterfinals

Sunday, March 6th

Towson v. William and Mary-Northeast winner, noon

Drexel v. Delaware, 2:30 p.m.

UNC-Wilmington v. Ilona, ​​6 p.m.

Hofstra v. Coll. Charleston, 8:30 p.m.

Semifinals

Monday, March 7th

Right against the Drexel-Delaware winner, 6 p.m.

UNC-Wilmington-Elon-winner against Hofstra-Coll. Charleston Winners, 8:30 p.m.

Championship

Tuesday, March 8th

Winners of the semifinals, 19.00

Horizon League Conference

In higher education

The first round

Tuesday, March 1st

Detroit 79, Green Bay 62

Robert Morris 77, Youngstown, 73

UIC 80, Milwaukee 69

Auckland 69, IUPUI 58

Quarterfinals

Thursday, March 3rd

Wright, 75, Auckland 63

Fort Wayne 78, UIC 72

N. Kentucky 77, Detroit 59

Cleveland St. 83, Robert Morris 67

Semifinals

Monday, March 7th

Cleveland Street vs. Wright Street, 7 p.m.

Fort Wayne v. N. Kentucky, 9:30 p.m.

Championship

Tuesday, March 8th

Cleveland St. Wright Winner vs. Fort Wayne N. Kentucky – winner, 7 p.m.

Central American Conference

At Rocket Mortgage Fieldhouse

Cleveland, Ohio

The first round

Thursday, March 10th

Toledo v. Saint. Michigan, 11 p.m.

Akron vs. Buffalo, 1:30 p.m.

Kent Street vs. Miami (Ohio), 4 p.m.

Ohio v. Ball Street, 6:30 p.m.

Semifinals

Friday, March 11th

Toledo-Saint. Michigan-winner against Akron-Buffalo-winner, 5 p.m.

Kent St. Miami (OH) – Winner vs. Ohio Ball – Winner, 8:30 p.m.

Championship

Saturday, March 12th

Semifinal winners, 7:30 p.m.

Middle Eastern Athletics Conference

In Norfolk Scope

Norfolk, Virginia

The first round

Wednesday, March 9th

Norfolk Street vs. Delaware Street, 6 p.m.

Howard v. Copin Street, 8:30 p.m.

Thursday, March 10th

Morgan Street vs. SC State, 6 p.m.

NC Central vs. Md.-Eastern Shore, 8:30 p.m.

Semifinals

Friday, March 11th

Norfolk St.-Delaware St.-winner vs. Morgan St.-SC State winner, 6 p.m.

Howard-Kopin – winner against NC Central-Md.-Eastern Shore – winner, 20:30

Championship

Saturday, March 12th

Winners of the semifinals, 13.00

Missouri Valley Conference

In the Enterprise Center

St. Louis, Missouri

The first round

Thursday, March 3rd

Illinois, 58, Indiana, 53

Valparaiso 81, Evanville 59

Quarterfinals

Friday, March 4th

78 Iowa, Illinois St. 65

Loyola Chicago 66, Bradley 50

Missouri, 67, Valparaiso 58

Drake 65, S. Illinois 52

Semifinals

Saturday, March 5th

N. Iowa v. Loyola Chicago, 3:30 p.m.

Missouri St. vs. Drake, 6 p.m.

Championship

Sunday, March 6th

Iowa-Loyola-winner Chicago vs. Missouri-Drake-winner, 14:00

Northeast Conference

In higher education

The first round

Monday, February 28th

CCSU 67, Fairleigh Dickinson 66

Quarterfinals

Wednesday, March 2nd

Wagner 82, St. Francis (Pa.) 53

Bryant 73, CCSU 59

LIU Sharks 82, Sacred Heart 75

Mount St. St. Mary’s 78, St. Francis (NY) 48

Semifinals

Saturday, March 5th

Bryant v. Mount St. Mary, 6 p.m.

Wagner vs. LJ Sharks, 8 p.m.

Championship

Tuesday, March 8th

Bryant Mount St. Mary-winner against Wagner-LU-Shark-winner, 19:00

Conference in the Ohio Valley

In the center of Ford

Evansville, Ind.

The first round

Wednesday, March 2nd

Tennessee, 77, SIU-Edwardsville 62

Tennessee Techn 78, Austin Pi 51

Quarterfinals

Thursday, March 3rd

SE Missouri 79, Tennessee St. 55

Morehead, 73, Tennessee Tech 56

Semifinals

Friday, March 4th

Murray, 88, SE Missouri 74

Morehead, 53, Belmont 51

Championship

Saturday, March 5th

Murray Street vs. Morehead Street, 8:30 p.m.

Patriotic League Conference

In higher education

The first round

Tuesday, March 1st

American 69, Holy Cross 63

Bucknell 82, Lafayette 81

Quarterfinals

Thursday, March 3rd

Navy 71, American 64

Leah 91, Army 77

Colgate 96, Bucknell 68

Boston U. 76, Loyola (Maryland) 64

Semifinals

Sunday, March 6th

Colgate v. Lehigh, 2 p.m.

Navy v. Boston, 4 p.m.

Championship

Wednesday, March 9th

Colgate-Lehigh-winner vs. Navy-Boston U.-winner, 7:30 p.m.

Southern Conference

In the heart of the Cherokee Harry in Asheville

Asheville, NC

The first round

Friday, March 4th

Citadel 84, ETSU 76

Mercer 81, W. Carolina 53

Quarterfinals

Saturday, March 5th

Chattanooga 71, Citadel 66

Waffford v. VMI, 2:30 p.m.

Furman v. Mercer, 6 p.m.

Semford v. UNC-Greensboro, 8:30 p.m.

Semifinals

Sunday, March 6th

Chattanooga vs. Wofford-VMI winner, 4 p.m.

Furman-Mercer-winner against Samford-UNC-Greensboro-winner, 20:30

Championship

Monday, March 7th

Winners of the semifinals, 19.00

Major League Conference

At Danny Sanford’s premier center

Sioux Falls, SD

The first round

Saturday, March 5th

S. Dakota str. v. Omaha, 7 p.m.

N. Dakota St. against Denver, 9:30 p.m.

Sunday, March 6th

UMKC v. South Dakota, 7 p.m.

Aral Roberts v. W. Illinois, 9:30 p.m.

Semifinals

Monday, March 7th

S. Dakota St. Omaha – Winner vs. UMKC – South Dakota – Winner, 19:00

N. Dakota St. Denver winner against Oral Roberts-U. Illinois Winner, 9:30 p.m.

Championship

Tuesday, March 8th

Winners of the semifinals, 21.00

Sun Belt Conference.

At Pensacola Bay Center

Pensacola, FL

The first round

Thursday, March 3rd

Louisiana-Lafayette 67, Texas-Arlington 64

UALR 75, South Alabama 71

Arkansas St. 81, Louisiana Monroe 77

South Georgia 70, Coastal Carolina 64

Quarterfinals

Saturday, March 5th

Louisiana Lafayette 79, Texas Street 72

Troy v. UALR, 3 p.m.

Georgia St. v. Arkansas St., 6 p.m.

St. Appalachians v. South Georgia, 8:30 p.m.

Semifinals

Sunday, March 6th

“Louisiana Lafayette” against “Troy” – UALR winner, 18.00

Appalachians St. Georgia Southern Winner vs. Georgia St. Arkansas St. Winner, 20:30

Championship

Monday, March 7th

Winners of the semifinals, 19.00

West Coast Conference

At the Orleans Arena

Las Vegas, Nev.

The first round

Thursday, March 3rd

Loyola Marymount 86, Pacific 66

San Diego 74, Pepperdine 67

Second round

Friday, March 4th

BYU 85, Loyola Marymount 60

Portland 73, San Diego 55

Quarterfinals

Saturday, March 5th

San Francisco vs. BYU, 10:30 p.m.

Sunday, March 6th

Santa Clara v. Portland, 12:30 p.m.

Semifinals

Monday, March 7th

Gonzaga vs. San Francisco-winning BYU, 9 p.m.

St. Mary (CA) vs. Santa Clara-Portland-winner, 11:30 p.m.

Championship

Tuesday, March 8th

Winners of the semifinals, 21.00

Copyright © 2022 The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, written or distributed.

Source link