Home USA News Middle school scoreboard, November 7 results

Middle school scoreboard, November 7 results

1

SCHEDULE FOR TUESDAY

GIRLS’ FOOTBALL

4A State First Round: Eastlake vs. Camas, 6 p.m. at Doc Harris Stadium

3A State First Round: Bishop Blanche vs. Mountain View, 6 p.m. at McKenzie Stadium

2A State First Round: Enumclaw vs. RA Long, 6 p.m., Longview Memorial Stadium

GIRLS BOWLING

Mountain View vs. Union, 3:15 p.m. at Big Al’s

Heritage vs. Kelso, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Columbia River vs. RA Long, 3:15 p.m. at Triangle Bowl

Ridgefield vs. Fort Vancouver, 3:15 p.m., at Hazel Dell Lanes

FOOTBALL

4A STATE PLAYOFFS

Friday games

Woodinville at Sumner, 7 p.m

North Creek at Lake Stevens, 7 p.m

Richland v. Kennedy Catholic, specified

Saturday games

Sunnyside vs. Chiava, 1 p.m., Edgar Brown Stadium, Pasco

Gonzaga Prep at Kamiakin, 2 p.m

Skyview vs. Graham-Kapowsin, 4 p.m., Art Crate Stadium, Spanaway

Federal Way at Skyline, 5:30 p.m

Eastlake vs. Emerald Ridge, 7 p.m. at Sparks Stadium, Puyallup

3A STATE PLAYOFFS

Friday games

Peninsula vs. O’Dea, 5 p.m., Memorial Stadium, Seattle

Kelso vs. Ferndale, 7 p.m. at Civic Stadium, Bellingham

Stanwood v. Mount Spokane, specified

Mead in Bellevue, TBA

Monroe in Lincoln, to be specified

Southridge in Elma, to be determined

Saturday games

Spanaway Lake vs. Eastside Catholic, 1 p.m., Memorial Stadium, Seattle

Kennewick vs. Rainier Beach, 4 p.m., Memorial Stadium, Seattle

2A STATE PLAYOFFS

Friday games

Ephrata vs. WF West, 4 p.m. at Centralia High School

West Yakima Valley at Anacortes, 6 p.m

Sedro-Woolley at Tumwater, 7 p.m

Washougal at Highline, 7 p.m

Fife in North Kitsap, to be specified

Washington in Othello, to be clarified

Olympic in Enumclaw, TBA

1A STATE PLAYOFFS

Friday games

Zillah vs. Eatonville, 4 p.m., at Art Crate Field, Spanaway

Cashmere vs. La Center, 5 p.m. at Woodland High School

Freeman at King’s at 6 p.m

Mount Baker at Tenino, 7 p.m

Bellevue Christian at Lakeside, TBD

Toppenish in Montesano, to be specified

Cascade Christian at Royal, TBD

Saturday games

Riverside vs. Nooksack Valley, 5 p.m. at Civic Stadium, Bellingham

VOLLEYBALL

3A GSHL Tiebreaker

MOUNTAIN VIEW 3, EVERGREEN 2

25-6, 27-29, 25-11, 22-25, 15-3

Mountain View

Highlights — Alex Ursach 4 assists, 2 aces, 27 digs; Leah Powers 1 assist, 13 digs, Sienna Lowe 1 kill, 2 digs; Lydia Rutherford 15 digs; Annika Reeve 1 kill, 1 dig; Lily Shaffer 9 kills, 3 aces, 5 digs, 3 blocks; Makenna Gamby 12 kills, 20 assists, 12 digs; Natasha Skobkarova 3 kills, 3 digs; Edith Luke 13 kills, 11 aces, 14 digs, 1 block; Bethany Pham 14 assists, 7 aces, 9 digs; Abby Sturgeon 3 kills, 3 digs.

GIRLS’ FOOTBALL

4A STATE PLAYOFFS

Games on Tuesday

Olympia at Issaquah, 6 p.m

Eastlake vs. Camas, at Doc Harris Stadium, 6 p.m

Woodinville at Sumner, 7 p.m

Games on Wednesday

Wenatchee at Gonzaga Prep, 5 p.m

Rogers-Puyallup at Kamiakin, 5:30 p.m

Lewis & Clark at West Yakima Valley, 6 p.m

Tahoma at Curtis, 7:30 p.m

Kentwood at Skyline, TBD

3A STATE PLAYOFFS

Games on Tuesday

Bishop Blanchet vs. Mountain View, 6:00 p.m., McKenzie Stadium

Monroe at Lake Washington, 7 p.m

Snohomish vs. Lakes, to be specified

Games on Wednesday

Auburn Mountainview vs. Mountlake Terrace, 7 p.m. at Edmonds Stadium

Friday games

Prep Seattle to Gig Harbor, TBA

Auburn Mountainview-Mountlake Terrace winner at Lakeside, TBD

Mead at Roosevelt, to be clarified

Snohomish-Lakes winner at Auburn Riverside, TBD

Bonney Lake v Peninsula, 3pm at Shoreline Stadium

Monroe-Lake Washington winner vs. Shorecrest, 5 p.m. at Shoreline Stadium

Shorewood vs. Ridgefield, 5 p.m. at Bellevue High School

Bishop Blanche-Mountain View winner at Bellevue, 7 p.m.

2A STATE PLAYOFFS

Games on Tuesday

Enumclaw at RA Long, 6 p.m

Games on Wednesday

Village vs. West Valley Spokane, 3 p.m. at University High School

White River vs. Linden, 4 p.m. at Civic Stadium, Bellingham

Bellingham at Columbia River, 5 p.m

Sammamish at Tumwater, 6 p.m

North Kitsap vs. Sehom, 6 p.m. at Civic Stadium, Bellingham

Hawkinson at Fife, 6 p.m

Ridgefield at East Yakima Valley, TBA

1A STATE PLAYOFFS

Games on Tuesday

Connell at Klahowya, 5 p.m

Games on Wednesday

Freeman vs. Cedar Park Christian, 4 p.m. at Juanita High School

Kiona Benton vs. Seattle Academy, 5 p.m. at Sammamish High School

Vashon Island vs. Linden Christian, 6 p.m. at Blaine High School

La Salle at Montesano, 6 p.m

Elmo at Overlake, 7 p.m. at Sammamish High School

Seton Catholic vs. Lakeside-Nine Mile Falls, 7 p.m. at Gonzaga Prep

GIRLS BOWLING

EVERGREEN 1734, MOUNTAIN VIEW 1405

At Big Al’s

MOUNTAIN VIEW — Bryn Desantis 152-106, Kalia Holmes 123-85, Paisley Henderson 93-116, Thu Pham 122-114, Eddie Simonsele 114-124. Baker Games 121-135.

EVERGREEN — Alexis Clark 149-165, Alyssa Barber 92-(Chloe Shore)-118, Zoe Mikkelsen 143-118, Bella Curry 185-132, Kyra Wilcox 148-209. Baker Games 149-152.

SKY VIEW 2075 BATTLE SITE 1276

At Hazel Dell Lanes

BATTLEFIELD — Abby Johnson 91-82, Amberly Stevenson 83-104, Makayla Lynch 124-111, Galina Ashpond 103-106, Emma Johnson 100-141. Baker Games 123-105.

SKYVIEW — Casey Pine 155-163, Avery Henderson 125-171, Carly Coleman 142-191, Lauren Gaynor 152-186, Addie Case 232-198. Games Baker 215-145.

Source link